sobota, 16 sierpnia 2014

Budowa domów drewnianych - Metoda montażu na placu budowy

przeważnie stosuje się sposoby budowy obiektów drewnianych: metoda na placu budowy, metoda prefabrykacji i metoda domów modułowych. Najbardziej rozpowszechniona jest pierwsza z nich.

nie ważne, którą metodę pracy się stosuje  rozpoczyna się od przed przystąpieniem do składania elementów drewnianych przygotowanie fundamentu a także najniższego poziomu podłogi z betonu. jeżeli chodzi o budownictwa drewnianego fundamenty mogą być w związku z lekką konstrukcją znacznie mniejszych rozmiarów niż w przypadku budownictwa tradycyjnego murowego. najczęściej budowle drewniane umieszczone są na tzw. płytach fundamentowych. To fundamenty w postaci 2-krotnie zbrojonej płyty żelbetowej umieszczonej na działce w momencie ich tworzenia dobrze jest mieć na uwadze wcześniejszym wykonaniu podejść instalacji do wnętrza domu.

Metoda składania na placu
prace związane z drewnem rozpoczynają się zatem zrobieniu tzw. platformy betonowej. w sposobie tworzenia elementów montowanych na placu budowy elementy drewniane dowożone są w postaci pojedynczych elementów drewnianych. W pierwszym etapie na przygotowanym podłożu betonowym przytwierdza się podwalinę, na niej zaś montowane są kolejno ściany zewnętrzne i wewnętrzne. jeżeli nie ma poddasza użytkowe, na ścianach przytwierdzane dźwigary w pełni skratowane, a jeśli występuje - takie, w których pomiędzy częścią środkową skratowania istnieje pełnowartościowa przestrzeń użytkowa. W przypadku obiektów więcej niż 1-piętrowych przedtem tworzy się strop dalej powtarza się wcześniejsze działania tak, aby na powstałym stropie powstały ściany i zadaszenie. Przy przedstawionych wcześniej propozycjach trudno jest stworzyć ściankę kolankową, która nie odbierałaby pewnej przestrzeni na poddaszu. Chcąc wykonaćzbudować ściankę kolankową będącą przedłużeniem ścian parteru, należy wykonać dłuższą główną szkielet elementów pionowych i konstrukcję stropu opierać w pewnej odległości od jej końca.

Metoda prefabrykacji
Na czym ona polega? Otóż na na działkę dowozi się gotowe elementy domów złożone wcześniej w fabryce. złożone mogą być zarówno elementy ścian, stropu i dachu, jak i całe ściany. inny może być również stopień prefabrykacji. Czasami są to połączone ze sobą w zespoły elementy konstrukcyjne, np. z zewnętrzną warstwą płyty, czasami natomiast producenci tworzą kompletne prefabrykaty wraz z ociepleniem i warstwami wykończeniowymi, a nawet instalacjami prowadzonymi wewnątrz prefabrykatów. Budowa tego typu domów może zająć jedynie kilka dni.

Budowa domów modułowych
Najbardziej zaawansowaną metodą stawiania jest budowa domów modułowych. W rozwiązaniu tym w fabryce powstają całe wielkogabarytowe fragmenty domów. zdarza się, że są to nawet całe niewielkie obiekty. tworzenie takich domów polega na ich zestawieniu na miejscu. W tego rodzaju rozwiązaniach producenci często proponują swoim klientom moduły nawet z ich częściowym wyposażeniem. w tego rodzaju przypadkach możemy spotkać moduły toalet z białym montażem, pomieszczenia kuchenne z zestawami mebli czy wbudowane szafy, pawlacze itp. Rozwiązania prefabrykowane i modułowe są w dużej mierze bardzo wygodne. częśći można wcześniej obejrzeć na wystawie u producenta, a po zamówieniu niemal po kilku dniach zamieszkać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz